BudownictwoPrzemysł i technologie

Dom pasywny a energooszczędny

Dom pasywny a energooszczędny

Zarówno budowa jak i zakup własnego domu wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Sam zakup oscyluje bardzo często wokół kwoty pół miliona złotych. Dlatego inwestując tak dużo – często wspomagając się drogim kredytem, chcemy, żeby później nasze nowe miejsce zamieszkania generowało niskie koszty zużycia mediów i tym samym dawało nam małe rachunki. Dlatego istotne tutaj jest czy wybierzemy dom pasywny a energooszczędny.

Na początek może posłużymy się kilkoma definicjami – czym jest dom pasywny a energooszczędny. Rozpoczynając rozważania od tego pierwszego, trzeba zwrócić uwagę na to, że dom pasywny to także dom energooszczędny – ale na inny sposób. Buduje się go z myślą o biernym pozyskiwaniu energii z najbliższego otoczenia – nie od operatorów. Najczęściej tego typu domy są budowane na podstawie planu prostokąta – dach jest spadzisty – na jedną lub dwie strony. Taka konstrukcja pozwala na małe ubytki ciepła. Ponadto, elewacja od strony południa zwykle jest przeszklona. Wydawać by się mogło, że tego typu izolacja nie ma co gwarantować dobrych właściwości termoizolacyjnych. A tutaj się mylicie. Ponadto, taki dom do ogrzewania wykorzystuje instalacje wentylacji mechanicznej – można ją dogrzać za pomocą odnawialnych źródeł energii – promieniami słonecznymi, pompą ciepła czy nagrzewnicą. Teoretycznie dom pasywny jest zbliżony do domu energooszczędnego, dlatego przejdźmy teraz do tej drugiej definicji.

Dom energooszczędny

Dom energooszczędny to taki dom, którego roczne zapotrzebowanie na ogrzewanie wynosi nie więcej jak 70 kWh, chociaż niektóre wskaźniki pokazują również limity, które wynoszą dwa razy tyle. Podobnie jak domy pasywne, energooszczędne są budowane na bazie kwadratu lub prostokąta. Jedyną różnicą jest dach – nie ma tutaj miejsca na żadne skosy i spady. Musi być prosty, jak najmniej załamany – tylko w ten sposób zagwarantuje niskie ucieczki energii cieplnej. W przypadku domów energooszczędnych należy też zwracać uwagę na okna – bo to przez nie ucieka najwięcej ciepła – stolarka musi mieć wysokie wskaźniki termoizolacyjne.

Kolejnym aspektem, który jest dosyć istotny i rozróżnia dom pasywny od energooszczędnego jest źródło ciepła. W przypadku energooszczędnych domów, to kocioł kondensacyjny i pompa ciepła wykonuje najważniejszą pracę. Ponadto, wszelkie rury muszą być dobrze izolowane. Możliwe jest także zastosowanie jednego z odnawialnych źródeł energii jakim jest energia słoneczna – za pomocą paneli słonecznych montowanych najczęściej na dachach.

Warto też rozważyć wykorzystanie cegły klinkierowej jako elewację domu przy tworzeniu bilansu kosztów. O cegle przeczytasz TUTAJ.

Zapraszam także do przeczytania artykułu: Zalety okien pasywnych

Udostępnij