Wszystkie artykuly

Kamienie ozdobne i ich zastosowanie w ogrodzie

Kamienie ozdobne i ich zastosowanie w ogrodzie

Istnieje w zasadzie wiele różnych materiałów, które mają wielorakie zastosowanie i sprawdzą się zarówno w naszym ogrodzie, jak również i w domu czy podczas budowy. Niektóre z nich mają typowo ozdobny charakter, który jednak idzie w parze z konkretną funkcjonalnością. Tak właśnie wygląda zastosowanie kamieni ozdobnych, które świetnie sprawdzają się nie tylko w domu, ale również i ogrodzie.

Ogród jest miejscem, które zwykle chcemy zaplanować tak, aby sprawiało nam przyjemność od strony estetycznej, a przy okazji było praktyczne. Z tego powodu dobór odpowiednich kamieni ozdobnych jest czymś, co doskonale sprawdza się zarówno w przypadku niewielkich ogródków nastawionych przede wszystkim na relaks, jak i rozległych połaci zieleni ze stworzonego, profesjonalnego projektu.

Kamień – dlaczego warty uwagi?

Przede wszystkim dobrze jest wiedzieć, dlaczego zastosowanie kamienia w ogrodzie ma sens. Jest to jeden z materiałów nieorganicznych, który doskonale sprawdzi się na długie lata – nie zostanie rozmyty przez deszcz i nie będzie zniszczony. Jego trwałość idzie w parze z naturalnym wyglądem, dzięki czemu kamień ozdobnych pięknie się prezentuje niezależnie od wybranego rodzaju, o ile tylko dobrany jest do konkretnego ogrodu i jego aranżacji. Co więcej, świetnie eksponuje rozmaite elementy projektu ogrodu. Sprawdzi się zarówno jako podstawowa składowa ładnych ścieżek, jak również element eksponujący urodę naturalnych, sadzonych w ogrodzie roślin. Dodatkowo, w przypadku zastosowania na rozmaitych klombach, świetnie sprawdzi się jako izolacja dla roślin przed niszczącą siłą wiatru czy intensywnego deszczu – działa bowiem jak naturalny drenaż.

(Zobacz także: Kamień ogrodowy i dekoracyjny – grys, otoczaki i żwir )

Jak używać kamienia w ogrodzie?

Przede wszystkim kamień w ogrodzie sprawdzi się w rozmaitym zastosowaniu, zależnie od tego, czego konkretnie potrzebujemy. Przykładowo, otoczaki czy żwir – w obu przypadkach kruszywo zaokrąglone, o obłych kształtach – to doskonały podkład do rozmaitych powierzchni, na których nie zamierzamy siać trawy czy roślin. Jednocześnie sprawdzą się one również przy tworzeniu rozmaitych pięter skalniaków, jako że możemy wybrać połączenie różnych kolorów w obrębie tych właśnie kamieni. Grys z kolei jest kamieniem o nieregularnych kształtach, który ma ostre krawędzie, a dzięki temu sprawdza się przy wykładaniu np. powierzchni ścieżek, jako że dobrze się ubija i nie jest zbyt delikatny i wrażliwy na uszkodzenia. Kamienie na nawierzchnie utwardzone, np. marmur czy gnejs, dobrze sprawdzą się na ścieżki zwłaszcza wokół np. basenów, czyli tam, gdzie będziemy chodzić gołą stopą.

Udostępnij