Przemysł i technologie

Technologia wykonywania pali prefabrykowanych

Technologia wykonywania pali prefabrykowanych

Pale prefabrykowane to inaczej nazwane fundamenty pośrednie, których długość sięga nawet 15 m. Produkowane w fabryce i przywożone na miejsce są wbijane przy pomocy spalinowych kafarów w specjalnie wykonane otwory, a następnie poziomowane i stabilizowane, dzięki czemu ich konstrukcja zapewnia pełne bezpieczeństwo zarówno podczas budowy, jak i po jej zakończeniu.

Powstanie pali prefabrykowanych

Najwyższą jakość tego potężnego elementu budowlanego otrzymuje się w profesjonalnych wytwórniach stacjonarnych. Prefabrykaty otrzymamy w wytwórni są precyzyjnie wyjmowane z form i pozostają na jej terenie do momentu osiągnięcia optymalnej wytrzymałości. Dopiero po określonym czasie składowania przekazywane są specjalnym transportem na plac budowy, gdzie są równie precyzyjnie umieszczane w określonym przez inwestora miejscu.

Długość pali wynosi zwykle od 4 do 15 m, a ich szerokość i głębokość to zwykle 40 na 40 cm – tu jednak nie ma reguły i równie często wykorzystywane są pale o mniejszym przekroju lub przekroju prostokątnym.

Po wytworzeniu pala i zawiezieniu go na plac budowy oraz umieszczeniu go w odpowiednim otworze następuje proces wbijania go na odpowiednią głębokość. Po wykonaniu tego zadania następuje rozkucie głowicy i odsłonięcie prętów zbrojeniowych. W efekcie prac cały pal zostaje wbity w ziemię przy pomocy młota hydraulicznego, a na wierzchu pozostają jedynie ogromnie wzmocnione pręty zbrojeniowe, na których oparta będzie konstrukcja całej budowli.

Zalety pali prefabrykowanych

  • czysty plac budowy bez zanieczyszczeń produkcyjnych, jak w przypadku używania betonu,
  • szybki montaż pojedynczego pala,
  • możliwość kontynuacji prac budowlanych między palami zaraz po ich wkopaniu, bez żadnych przerw technologicznych,
  • precyzyjna kontrola nad nośnością pali.

Wady pali prefabrykowanych

  • duże drgania i hałas podczas wbijania pali w grunt,
  • konieczność rozkuwania głowic po wbiciu pala w grunt,
  • praktycznie brak możliwości skracania pala w trakcie jego pogrążania,
  • konieczność wcześniejszego przygotowania prefabrykatów.

Źródło zdjęcia: https://pale-prefabrykowane.pl/case-study/opole-posadowienie-wielorodzinnego-budynku-mieszkalnego-na-palach-prefabrykowanych

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × dwa =