Budownictwo

Zalety i wady domów modułowych

Zalety i wady domów modułowych

Jeśli zależy nam na szybkości możemy zdecydować się na postawienie domu modułowego. Budynek z keramzytobetonu może być wzniesiony już w mniej niż miesiąc, a na dom z modułów szkieletowych trzeba czekać około 60 dni. Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania?

Plusy domu modułowego

Niemal 80% elementów takiego budynku powstaje w fabryce i transportowane jest następnie na plac budowy, gdzie ulega jedynie odpowiedniemu połączeniu z kolejnymi elementami. Dzięki takiemu rozwiązaniu tempo budowy jest błyskawiczne. Typowy moduł to sześcian o kilku standardowych wymiarach. Oferowanych jest zazwyczaj kilka wariantów wykończenia, od stanu surowego zamkniętego do pełnego wykończenia domu pod klucz, nawet z częściową zabudową kuchenną, garderobami i szafami. Do niewątpliwych plusów budownictwa modułowego należy więc szybkość budowy oraz łatwość rozbudowy – w razie potrzeby dostawiane są po prostu kolejne moduły. Jeżeli projekt domu nie jest zbyt skomplikowany i może być wykonanych z istniejących już w magazynach firmy modułów czas samego montażu gotowych elementów może wynieść zaledwie kilka dni. Plusem jest również możliwość przeniesienia takiego domu, bądź zdemontowania na poszczególne moduły i ponownego wzniesienia w innym miejscu. Budynek modułowy można postawić w bardzo trudnych warunkach gruntowych – na gruncie podmokłym, piaszczystym czy skalistym. Można go również postawić na skarpie, a nawet nadbudować jako piętro istniejącego już budynku, o ile ma on odpowiednią konstrukcję i uzyskamy na to zgodę.

Minusy domu modułowego

Budownictwo modułowe ma jednak także kilka minusów. Technologia budowy stwarza pewne ograniczenia architektoniczne – nie każdy projekt domu da się zrealizować z gotowych modułów, dość ograniczony jest więc wygląd tych budynków. Na placu budowy konieczne jest zastosowanie dźwigu, co może być ograniczeniem w niektórych przypadkach. Problemem mogą być również przepisy prawne; jeżeli nie zapewnimy naszemu budynkowi trwałego powiązania z gruntem – może wtedy nie zostać uznany za budynek całoroczny, co owocuje problemami z podłączeniem go do sieci energetycznej czy kanalizacyjnej.

Udostępnij