BudownictwoInne

Jak wygląda umowa rezerwacyjna z deweloperem?

Jak wygląda umowa rezerwacyjna z deweloperem?

Osoby chcące kupić mieszkanie od dewelopera dobrze wiedzą, że znalezienie odpowiedniej nieruchomości często okazuje się czasochłonne. Kiedy już uda się znaleźć wymarzony lokal, lecz potrzeba dodatkowego czasu choćby na sprawdzenie zdolności kredytowej, warto zdecydować się na podpisanie umowy rezerwacyjnej.

Czym jest umowa rezerwacyjna z deweloperem?

Umowa rezerwacyjna jest dokumentem cywilnoprawnym, który jest podpisywany przez nabywcę nieruchomości oraz dewelopera. Osoba zainteresowana zakupem mieszkania ma prawo prosić o spisanie umowy. Warto to zrobić przede wszystkim w przypadku obawy, że lokal może zostać kupiony przez kogoś innego. Naturalnie, deweloperzy nie mają obowiązku podpisania takiego dokumentu, jednakże zwykle zgadzają się na jego sporządzenie. W umowie może znaleźć się informacja o rezerwacji nieruchomości na określony czas bez konieczności dokonania zakupu po jego upłynięciu. Niekiedy znajdują się tam elementy umowy przedwstępnej, co oznacza, że każda ze stron ma prawo do roszczeń w przypadku, gdy jedna z nich nie wywiąże się ze wcześniejszych ustaleń.

Jakie dane powinny się znaleźć w umowie?

Nie jest dostępny oficjalny wzór umowy rezerwacyjnej z deweloperem, dlatego też chcąc sporządzić taki dokument należy zastosować się do zasad ogólnych dla umów. Z pewnością powinny znaleźć się tam następujące informacje:

  • imię, nazwisko oraz PESEL kupującego oraz dane dewelopera;
  • konkretne dane na temat nieruchomości – adres, dokładny metraż, itp.;
  • cena nieruchomości;
  • czas, na jaki umowa zostaje zawarta;
  • wysokość opłaty rezerwacyjnej (zaliczki).

Warto wiedzieć, że opłata rezerwacyjna zwykle wynosi kilka procent wartości nieruchomości będącej przedmiotem umowy. Należy zadbać o to, by w umowie znalazł się zapis o zasadach zwrotu wpłaconych pieniędzy. W przypadku, gdy z winy kupującego transakcja nie dojdzie do skutku, deweloper może zatrzymać środki. Dobrze jednak zabezpieczyć się i zaznaczyć, że w przypadku gdy nie dojdzie do zakupu nieruchomości z powodu nieotrzymania kredytu hipotecznego, pieniądze zostaną zwrócone.

Kiedy podpisać umowę rezerwacyjną?

Zazwyczaj na podpisanie umowy rezerwacyjnej decydują się osoby chcące kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, zwłaszcza w przypadku, gdy deweloper dopiero rozpoczyna pracę nad budową nowego osiedla. W sytuacji, kiedy popyt na nieruchomości w danej okolicy jest duży podpisanie umowy rezerwacyjnej z deweloperem daje gwarancję, że wybrane mieszkanie nie zostanie sprzedane innej osobie. Dodatkowo dokument pozwala zyskać czas na sprawdzenie zdolności kredytowej w banku i przekonanie się, czy otrzyma się kredyt hipoteczny na oczekiwaną kwotę.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sześć + 14 =